SD Workz SD Workz
No title  
 

 

BERGAMA’NIN INSANLIGA ARMAGANI

Parşömen' in bulunması, ateşin ve tekerleğin bulunması kadar önemli olup, günümüze değin insanlık tarihine ışık tutmuştur. Antik çağ bilimini ve sanatını Rönesans a taşıyanda Parşömen dir.
M.Ö. II. Yüzyıla gelindiğinde Dünyanın iki büyük kütüphanesi olan İskenderiye ve Bergama Akropol arasında rekabet başlar. Bunun üzerine İskenderiye, Bergama’ya Papirüs ün gönderilmesini yasaklar.
Bu durumda Yazı materyali açısından, Bergama kütüphanesi zor durumda kalır. Bergama kralı II. Eumenes, Papirüs e alternatif bir yazı maddesi bulunmasını emreder. Bunun üzerine Krates ve İrodikos adlı kişiler Parşömeni bulurlar.
Hiç bir parşömenin diğeri ile ayni olmaması, yırtılamaması, alev almaması, üzerindeki yazı okunduğunda gözü yormaması ve olağanüstü dayanıklı olması Parşömen i insanlık kaldıkça dayanır kılmıştır.
Hipokrat yemini, Amerikan bağımsızlık bildirgesi, Dünyanın en çok inananına sahip iki dinin, kutsal kitapları olan Kuran ve İncil ilk defa Parşömen üzerine yazılmıştır .

Ayrıntılı Bilgi : www.pergamonparchment.com

 

 

     

Alış

18 Ekim 2019, Cuma

İş Prensiplerimiz
İlan Ver
Öneri ve Eleştiri Formu
   
Bergama
Bergama Parşömeni
Bergama Fotoğrafları 1
Bergama Fotoğrafları 2
Bergama Haritası

Atatürk' ün hayatı
Atatürk Bergama' da
Atatürk Fotoğrafları
BERGAMA 4 GÜNLÜK

Bergama

  Diğer iller için tıklayın...

 Türkiye’de yol durumu

 

  Ana Sayfa | Site İstatistikleri | Web Mail | Gayrimenkul Ekle posta@yalcinemlak.org
  Adres | Cumhuriyet Meydanı Doğancı Caddesi No :2 ( Belediye Dükkanları Yanı) 35700 Bergama - İzmir   Tel : 0 (232) 631 30 36   Fax : 0 (232) 632 65 58  Gsm : 0 (530) 781 73 91  -  0 (535) 855 92 33 Ne Mutlu Türküm Diyene